راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

یکشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 09:28 ق.ظ

بکار گیری موارد زیر فقط در مواقع اظطراری و با احتیاط کامل و رعایت اصول ایمنی مجاز است. 

 

جا گذاشتن کلیددر خودرو و یا گم کردن آن معضلی است که امکان دارد برای هر فرد رخ دهدکه البته با پیشبینی از قبل میتوانید یک کلید یدکی در پلاستیکی پیچیده و با یک تکه سیم در جایی پشت سپر یا زیر اتومبیل به طوری مه فقط خود و خوانوادهتان از آن خبر داشته باشید پنهان نمائئد.

برای خودروهایی مانند پژو۲۰۶ و رانتیا که کلیدشان کد مخصوص دارد باید خود کلید اصلی را در کابین مخفی کنیدو از کلید یدکی دیگر استفاده کنید.که فقط به وسیله ان بتوانید در خودرو را باز کنید. 

در مواقعی کهبه خاطر رطوبت محیط و سردی هوا یا پس ازمتور شویی خودرو درکارواش ها با نقص در سیستم برق رسانی مواجه میتوانید با احتیاط کامل بوسیله یک سشوار قسمتهای دلکو-کوئل-شمع ها و اتصالات مربوطه را گرم کنید تا اتومبیل آسانتر روشن شود. 

بکسوات کردن خودرو در گل و لای و برف نیز از مشکلاتی است که میتوان با کم کردن باد تایرها و قرار دادن کفی لاستیکی یا گونی در زیر آنها باعث اصطکاک بیشتر شویدو خود را از مهلکه نجات دهید. 

در مواقع بارندگی که برف پاک کن خراب است میتوانید یک سیب زمینی را از وسط نصف کنید و روی شیشه اتومبیل بمالید.نشاسته موجود در سیب زمینی باعث پائین آمدن قطرات آب شده و مزاحم دیدتان نشود. 

در هنگام پاره شدن تسمه پروانه و نداشتن تسمه میتوانید با شل کردن پیچ تنطیم و استفاده از یک جوراب زنانه نایلون با نوارهای بریده شده از تیوپ کهنه -خود را به تعمیر گاه برسانید.البته از نوارهای بریده تیوپ میتوانید برای نشتی لوله های رادیاتور نیز سود ببرید.  

در مواقع جوش آوردن خودرو باید سریعا بخاری را با حداکثر درجه روشن کنید تا گرمای اضافه موتور را جذب کند. به هیچوجه اتومبیل را خاموش نکنید و قبل ازباز کردن ذر رادیاتور مقداری آب به شبکه های رادیاتور پاشیده تا خوب حرارت موتور جذب شود. 

اگر متوجه نشتی رادیاتور شدید وتا مقصد هم راه زیادی دارید در صورت امکان ترموستات را از مدار خارج کنید در رادیاتور را نیز باز بگذارید.از مخزن شیشه شوی استفاده کرده و شیلنگ آن را با داخل رادیاتور یا روی شبکه ها هدایت کنید.اگر هم میتوانید بوسیله یک شیلنگ از یک ظرف آب که به باربند یا برف پاک کن وصل کرده ایداستفاده کنیدو احیانا اگر فن برقی هم از کار افتادهابتدا فیوز آن را چک کنید در غیر این صورت با احتیاط کامل و تشخیص سیم مثبت مستقیم ن را به باطری وصل کنید. 

کم بادی لاستیکها نیز  اغلب دردسر ساز بوده و راه چاره این است که بوسیله یک شیلنگ باد که از قبل به هر دو سر آن والو خور زده اید از باد چرخهای دیگر برای چرخ دیگر استفاده کنید چون فشار بیشتر همیشه بر فشار تایر کم باد قلبه کرده ونهایتا باد دو چرخ یکی خواهد شد.حتی از باد تایر کامیونها نیز به این وسیله میتوانید استفاده کنید و یا به موتور سیکلت و درچرخه کمک کنید. 

در مواقع نبود جک برای تعویض چرخ ابتدا باید جسمی بیش از ارتفاع سطح زمین تا شاسی آماده نموده و با حرکت خودرو چرخ را به روی یک آجر برده و شیء را زیر شاسی گذاشته و با ضربه خارج کنید تا چرخ آزاد شود. 

در مواقعبریدن سیم کلاچ که امکان ترمیم یا وصل مجدد به وسیله یک سیم فلزی نباشد میتوان به طور موقت برای مسافتهای کوتاه و خلوت با احتیاط کامل اتومبیل را در دنده دو قرار داده همزمان استارت زده وحرکت کنید. 

در مواقع نبودن بکسل برای کشیدن خودرو میتوانید از کمربند ایمنی خودرو کمک بگیرید.طرز صحیح بکسل کردن بصورت مورب است بصورتی که سمت چپ خودروی عقبی به سمت راست خودروی جلویی وصل شود. 

موارد ذکر شده باید فقط در موارد ضروری و با احتیاط کامل مورد استفاده قرار گیرد. وسائل ضروری که باید همیشه به همراه داشته باشیدعبارتند از:جعبه ابزار مجهز-کیف کمکهای اولیه-کپسول اطفای حریق-سیم فلزی-چراغ قوه - چسب دوقلو-تیغ موکت بری-سیم رابط-شیلنگ- چند تکه نوار بریده شده از توپ-سیم بکسل و طناب-تعدادی پیچ و مهره-مثلث شبرنگ-بیلچه کوچک-فندک-۲عدد ظرف چهار لیتری-چند عدد فیوز مناسب و سیم اتصال باطری به باطری.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد